Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Zrzuty ekranów

1 maja 2019 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. 2019 poz. 816).  Zapisano w nim zmianę zasad oznaczania stawek podatku lub zwolnienia od podatku od towarów i usług. §6 ust. 1 stanowi: 

„Podatnicy, prowadząc ewidencję:
5) przypisują oznaczenia literowe od „A” do „G” do stawek podatku lub zwolnienia od podatku, przypisanych do nazw​ ​towarów i usług, w następujący sposób:
literze „A” – jest przypisana stawka podstawowa podatku w wysokości 22% albo 23%,
literze „B” – jest przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 7% albo 8%,
literze „C” – jest przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 5%,
literze „D” – jest przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 0%,
literze „E” – jest przypisane zwolnienie od podatku,
literze „F” i „G” – są przypisane pozostałe stawki podatku, w tym wartość 0% (zero techniczne) w przypadku sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 119 ust. 1 lub art. 120 ust. 4 ustawy;
6) przedstawiają, na żądanie organu podatkowego, przypisanie odpowiednich oznaczeń literowych do danej stawki podatku lub zwolnienia od podatku, o których mowa w pkt 5;"
​Stosowanie nowych wytycznych w sprawie oznaczeń literowych​ stanie się obowiązkowe od 1 sierpnia 2019 r​.
 
​W programie Lombard.net korzysta się z procedury marża dla sprzedaży towar​ów używanych, w tym przypadku korzysta się z tzw, "zera technicznego", które zgodnie z powyższymi wytycznymi powinno być przyporządkowane do litery F lub G.
 
Co trzeba wykonać:
 
  • Sprawdzić czy w ustawieniach konfiguracji programu (Konfiguracja-> Inne ustawienia) w sekcji drukarka fiskalna przypisana jest właściwa literka (F lub G) dla paragonów marża (opcja: Symbol stawki PTU dla paragonów marża).
  • Jeśli do komunikacji z urządzeniem fiskalnym używany jest protokół POSNET Thermal, upewnić się że metoda zapisu. odczytu stawek VAT jest ustawiona na: "ze stawką G" (opcja: Metoda zapisy stawek VAT (Thermal) - ta opcja jest dostępna od wersji 7.4.3, jeśli posiadasz starszą wersję programu musisz ja zaktualizować, aby móc na urządzeniu zapisać wszystkie stawki VAT)
  • Przyporządkować na drukarce fiskalnej stawki podatku do oznaczeń zgodnie rozporządzeniem.